Partners

YES4Q | TESTCRUNCH ORGANIZER

Since 2015, YES4Q has delivered consultancy, testing services, and training in multiple industry domains such as telecommunication, healthcare, intelligent traffic systems, public transportation, banking, automotive, and hi-tech solutions.

With more than 20 years experience, YESQ offers top-tier expertise in managing quality, software engineering and improving testing processes. Ranging from start-ups to enterprise companies, YES4Q delivers high quality and scalable solutions that are tailored to the needs of the client and its clients save time and money through higher quality, effective and efficient processes, improved product development, and improved reputation.

The YES4Q company is compliant with leading examples of best practices, frameworks, and models, and takes pragmatic, non-dogmatic approach to their solutions.


KRONE CONSULTING | GENERAL PARTNER

Sme quality assurance spoločnosť zameraná na poskytovanie služieb v oblasti testingu a consultingu. Zároveň sa zaoberáme vývojom unikátnej platformy pre komunikáciu v oblasti AI (Kairos) a VR (eeVRee). Máme široké portfólium projektov v oblastiach bioprocessing, engineering, insurance, banking, automotive a gambling.

Testingovú komunitu združujeme ako organizátor jednej z najvačších testingových konferencií v strednej Európe TESTING UNITED.

Vieme, že kvalitne odvedená práca si zaslúži odmenu a preto Ťa u nás čaká kvartálne zhodnocovanie platu, 13. a 14. plat a mnoho ďaľších benefitov. Neváhaj a pridaj sa k nám!


ARTIN | PLATINUM PARTNER

ARTIN is an IT Services company focused on solving business challenges in variety of industries - ICT, engineering, telecommunications, security, defence.

The company’s mission is to provide efficient solutions tailored to the customer needs, delivered in a highly professional, flexible, and cost-effective manner.

Our goal is to deliver services to our customers in faster, more credible way, and according to the highest quality standards.ARTIN was founded in 1998 and has offices in Brno, Prague, and Bratislava.

Our customers are based all over the Czech Republic, Slovakia, in many European countries. We build our cooperation on long-term partnerships.


CZECH AND SLOVAK TESTING BOARD (CaSTB) | PLATINUM PARTNER

Czech and Slovak Testing Board (CaSTB) je neziskovou organizací, kterou tvoří profesionálové z celé řady organizací věnující se testování softwaru a systémů. CaSTB je členským výborem International Software Testing Qualifications Board (ISTQB®) a jako takový je jediným oficiálním zástupcem ISTQB v České republice a na Slovensku. CaSTB zajišťuje překlady vybraných učebních osnov a slovníku do češtiny a slovenštiny.


KENTICO SYSTEMS | PLATINUM PARTNER

Jsme česká IT firma. Tvoříme software pro komplexní práci s obsahem, který pomáhá firmám po celém světě podnikat online. Naše platforma DXP si už získala desítky tisíc spokojených zákazníků. Co děláme?Vyvíjíme na špičkových microsoftích technologiích náš produkt – Xperience by Kentico. A výsledek? Kentico Xperience je digitální platforma (DXP) pro online podnikání. Je to komplexní produkt, který zahrnuje nástroje pro správu obsahu, e-commerce i online marketing. Za 16 let jsme vyrostli v respektovaného hráče s pobočkami na třech kontinentech. Stále se v kancelářích potkáte s kolegy, kteří stáli v samých začátcích Kentico, i s jejich chlupatými mazlíčky.


RWS | PLATINUM PARTNER

RWS is the market leader in providing technology-driven language services – our clients are 88 out of the Fortune 100 companies. We help them with translating content, localization, patents and also training of their AIs.

In Brno, we have about 700 colleagues working in various fields, from linguistic services and project management to IT. Tech is a big part of what we do here – we develop internally used tools to make the lives of our colleagues easier, as well as software products we offer to our customers.

In the QA team, we focus on automation wherever possible, still we love the human exploratory testing approach. We are open-minded to new approaches and technologies. All of the QAs are an integral part of our scrum teams, so we are involved in the whole software development lifecycle. Curiosity, communication, and willingness to learn new things are more important to us than the matching tech stack. Just have a chat with us even if C# isn’t your native language.


UNICORN | PLATINUM PARTNER

Unicorn je renomovaná evropská společnost poskytující ty největší informační systémy a řešení z oblasti informačních a komunikačních technologií. Máme ty nejlepší reference z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, energetiky a utilit, komunikace a médií, výroby, elektromobility, obchodu i veřejné správy.

Naše řešení jsou nejen chytrá, ale zároveň zodpovědná k životnímu prostředí. Neustále hledáme cesty, jak poskytovat produkty a služby bez produkce odpadu, emisí skleníkových plynů a práce s papírovými dokumenty. Environmentální udržitelnost je součástí naší dlouhodobé strategie, našeho života i firemní kultury.

Vytváříme takové pracovní prostředí, které je na jedné straně tvůrčí a motivující, na druhé straně ale také efektivní, spravedlivé a perspektivní.

Chceš pracovat na zajímavých projektech a produktech po boku inspirativních lidí? Více informací najdeš na našem webu, LinkedInu, Facebooku nebo Instagramu. Tak neváhej a přidej se k nám!


TRICENTIS | PLATINUM PARTNER

Tricentis is a global leader in enterprise continuous testing. The Tricentis AI-based, continuous testing portfolio of products provide a new and fundamentally different way to perform software testing. An approach that’s totally automated, fully codeless, and intelligently driven by AI. It addresses both agile development and complex enterprise apps, enabling enterprises to accelerate their digital transformation by dramatically increasing softwarerelease speed, reducing costs, and improving software quality. Widely credited for reinventing software testing for DevOps, cloud, and enterprise applications, Tricentis has been recognized as a leader by all major industry analysts, including Forrester, Gartner, and IDC. Tricentis has more than 2,500 customers, including the largest brands in the world, such as McKesson, Accenture, Allianz, Telstra, Dolby, and Vodafone. To learn more, visit https://www.tricentis.com.

Tricentis’ product development team constantly innovates and regularly brings new technology to the market. As a leader in applying AI, machine learning, and self-healing software test automation, the company always seeks those who want to be at the cutting edge of technology and shape the future of software testing.

The company is looking for software engineers, automation testers, security experts, DevOps and SecOps engineers, product managers, and various other roles.

To learn more about career opportunities at Tricentis, visit https://www.tricentis.com/company/careers/.


Gold partners
Kiwi.com EPAM SAP KBC
Silver partners
Bagira Tech Ciklum ČSJ Tatum
Expert partners
Czechitas itSMF Slovakia Testing United (TU) Phrase
Supporting partners
Pepper Field My-Chilli Bowling Brno ICT Pro WormUp